מחיר למשתכן -יתרונות וחסרונות

אם אתם מעוניינים ברכישת דירה ראשונה אתם בוודאי מכירים את פרויקט מחיר למשתכן. ממשלת ישראל יזמה את הפרויקט על מנת לסייע לזוגות צעירים בהתמודדות עם המחירים הגבוהים בשוק הנדל”ן ורכישת דירה ראשונה. הפרויקט מתנהל במתכונת של הגרלה כאשר הזוכים בהגרלה נהנים מאופציה לרכוש דירה חדשה ישירות מהקבלן בפרויקטים נבחרים בכל רחבי הארץ. כך למשל נרכשו דירות בעיר מודיעין במחיר נמוך במאות אלפי שקלים ממחיר המחירון.

מי יכול להשתתף בפרויקט?

על מנת להשתתף בפרויקט יש לעבור בדיקת זכאות. הבדיקה מתבצעת בכדי להבטיח שההנחה תינתן רק לאלו שזקוקים לה. אם תרצו להשתתף באחד המכרזים במסגרת הפרויקט יהיה עליכם תחילת להיות אזרחי ישראל. ניתן לקחת חלק בפרויקט במתכונת של זוג מאורס, זוג נשוי עם או בלי ילדים, חד הוריים עם ילד/ים מתחת לגיל 21, רווקים/ות מל גיל 35. חשוב לציין שההשתתפות בפרויקט מותרת רק למועמדים שאין ברשותם דירה ולא הייתה בבעלותם דירה ב-6 השנים האחרונות.

איזה הון עצמי נדרש?

אחד היתרונות המשמעותיים של הפרויקט הוא דרישה להון עצמי נמוך ביחס לערך של הדירה. הזוכים בפרויקט מקבלים גם דירה במחיר נמוך ממחיר השוק וגם משכנתה עם הון עצמי נמוך מהנדרש. ללא פרויקט מחיר למשתכן נדרשים זוגות צעירים בהצגת הון גבוה מאוד על מנת לרכוש דירה. בהעדר הון כזה הם אינם מקבלים אישור להלוואת משכנתא ואינם מסוגלים לרכוש דירות.

האם הקבלנים מפסידים כסף?

היזמים והקבלנים שמנהלים פרויקטים של מחיר למשתכן מקבלים הנחה ברכישת הקרקע והטבות נוספות מהמדינה. הקבלן שמקבל הטבות מהמדינה נדרש למכור בהתאם את הדירות בפרויקט במחיר זול ממחיר השוק. הקבלנים אינם רשאים לחזור בהם או לשנות את המחיר שנקבע מראש. כמו כן, המחיר הנמוך אינו בא על חשבון איכות הבנייה.

האם כולם יכולים לרכוש את הדירות?

היתרונות הרבים של הפרויקט עוררו ביקוש רב. על אף ריבוי הפרויקטים אין היום מספיק דירות לכולם. מספר הזכאים שמתמודדים בכל פרויקט גבוה בצורה משמעותית ממספר הדירות המוצעות. על כן, הוחלט על הגרלה שקובעת מי יהיו הזכאים לרכישת הדירות בתנאים המועדפים.

האם יש לפרויקט מחיר למשתכן גם חסרונות?

אחד החסרונות בפרויקט הוא חבירה של אנשים שאינם זכאים להנחה לכאלו שכן זכאים אך אין ברשותם הון עצמי מספק. כך למעשה מצליחים משקיעים לרכוש דירות בפרויקט בזול על חשבון הזכאים. נציין כי רכישת דירה בפרויקט מחייבת את בעליה בהחזקה בדירה למשך 5 שנים לפחות. אין חובה להתגורר בדירה (ניתן להשכיר אותה).

חשוב להדגיש כי מחיר הדירה בפרויקט אינו כולל את הריבית על המשכנתא, שכר עורכי הדין וכל ההוצאות הכרוכות במעבר אל דירה חדשה. בין הזוכים בפרויקט ישנם לא אחת כאלו שאינם מסוגלים לעמוד במחויבות הכספית הנדרשת. גם כאשר ניתנת להם הזכות לרכוש דירה במחיר נמוך ממחיר השוק, הם אינם מצליחים להגשים את החלום על דירה משלהם.

חסרון נוסף עליו מדווחים המתעניינים בפרויקט הוא העדר מידע עדכני וברור. הם טוענים שהמידע על הפרויקטים אינו נגיש, אינו ברור ומשתנה לעתים קרובות. ישנם מקרים רבים בהם מועמדים שאינם מודעים לזכויות שלהם או למועדי ההגרלות מפספסים הזדמנויות.  

מתי מקבלים את הדירה?

הגרלות הזכאות לרכישת דירות בפרויקטים מתבצעות טרם התחלת עבודת הבנייה. משמעות הדבר היא המתנה בת שנתיים לפחות עד למועד סיום הבנייה. עוד בטרם ההרשמה לפרויקט כדאי לבדוק את לוח הזמנים ולוודא התאמה.

היכן מתקיים הפרויקט?

ניתן לרכוש דירות במתכונת פרויקט מחיר למשתכן בכל רחבי הארץ. פרויקטים רבים מתקיימים בדרום הארץ בשל זמינות קרקעות. הפרויקטים שמתקיימים באזור המרכז זוכים לביקוש רב יותר. אך בהעדר עתודות קרקע הם מעטים בהשוואה למספר הפרויקטים באזור הדרום (אופקים, באר שבע, ירוחם, דימונה, אילת). את רשימת הפרויקטים המלאה תוכלו למצוא באתר של משרד השיכון.

למי כדאי להירשם לפרויקט?

חלק ניכר מהדירות בפרויקטים נרכשות על ידי זכאים שאינם תושבי האזור ואין להם כל כוונה להתגורר בדירה בעצמם. הם רוכשים את הדירה מתוך מטרה להשכיר אותה למשך 5 שנים ולאחר מכן למכור אותה במחיר גבוה מהמחיר בו רכשו אותה. אם זוהי גם כוונתכם כדאי לבחון את כדאיות רכישת הדירה בהתאם לנתונים בשטח. עליכם לבחון את מחירי הדירות באזור, את הביקוש לדירות להשכרה ואת אופי האזור. לא כדאי למהר לרכוש דירה בפרויקט בעבורה לא תצליחו למצוא שוכרים איכותיים. חשוב לקחת בחשבון אופציה של ירידת מחירים באזור עקב ריבוי של דירות להשכרה או מכירה בפרויקט.

זוגות צעירים ושאר זכאים נרשמים גם להגרלות בפרויקטים מרוחקים ממקום מגוריהם מתוך כוונה לזכות באופציה לרכוש דירה במחיר מוזל עם תנאי משכנתא טובים. הם רוכשים את הדירה, משכירים ומוכרים מתוך מטרה להשתמש בה כגורם מקדם לקראת רכישת דירה משלהם באזור מגוריהם. פרויקט מחיר למשתכן הוא למעשה האופציה היחידה לרכישת דירה בעבור זוגות שיש ברשותם הון עצמי של 100 אלף שקלים בלבד.

צרו קשר לאיתור פרוייקט

052-8601935

שעות פעילות: 10:00 – 19:00

כתובת: תל אביב

 מייל:  info@nadlaninvestment.com