טיפים לרכישת דירה

רכישת דירה היא ללא כל ספק צעד כלכלי משמעותי. בעבור רבים מדובר בצעד הכלכלי המשמעותי ביותר אותו יבצעו במהלך חייהם, במפתח לבסיס כלכלי יציב ובהגשת בקשה להלוואת משכנתא שתלווה אותם למשך עשרות שנים. הטיפים הבאים יסייעו לכם בקבלת ההחלטות הנכונות בדרך לרכישת דירה ראשונה או דירה שנייה. אך הם אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי או בדיקה מקצועית של מצב הנכס. בכל רכישת דירה כדאי לשכור עורך דין מקרקעין מטעמכם שילווה אתכם וידאג למיצוי מלא של כל הזכויות שלכם.

איך בודקים נכון את הדירה?

כמה נשלם? באוקראינה ניתן למצוא בערים הגדולות דירות בטווח מחירים של 200-700 אלף שקלים. המחיר תלוי בגודל הדירה ומספר חדרים, מיקום, ובפרמטרים נוספים. בטווח המחירים הנמוך נמצאים פרויקטים שעדיין בהקמה, כך שאם לא דחוף לרוכש להכניס כסף מיידי, הוא יכול לרכוש נכס במחיר נמוך, ולחכות מעט עד שנהנה מדמי שכירות מפנקים מדירה חדשה “מהניילונים”.

כמה נקבל? מחירי דירות להשכרה חודשית נעים רובם בטווח המחירים של 2900-4300. לדוגמה דירה בקייב בגודל 120 מ”ר הוצעה ב-4300 שקלים לחודש. דירת 2 חדרים 70 מ”ר ב-3500 שקלים. המחירים על דירות נופש או AIRBNB נעים אף הם בטווחים שונים של 100-500 שקלים ללילה. תלוי בפרמטרים שונים ובהמלצות המלוות לדיר

שפע כלכלי באוקראינה שמתבטא בדרישה לנדל"ן

מצאתם דירה שמתאימה לכם במחיר הוגן? אל תמהרו לחתום על כל הסכם מחייב או לתת הצעת מחיר מבלי לבצע בדיקה מקיפה של הנכס. בקרו בדירה ובאזור מספר פעמים בשעות שנות של היממה ובימים שונים בשבוע. כך תוכלו להתרשם טוב יותר מהסביבה ומתנאי המגורים. זוהי הדרך היחידה בה תוכלו לגלות האם הדירה מוארת, האם הסביבה רועשת או שקטה, האם יש באזור בעיית חנייה ועוד.

את מצבה הפיזי של הדירה כדאי לבדוק בעזרת איש מקצוע. בהעדר הכשרה מקצועית לא תצליחו לאבחן בעצמכם את מצבן של מערכות החשמל והאינסטלציה. חשוב לבדוק גם את איטום הקירות ולחפש אחר סימנים של רטיבות. מעטפת חיצונית מרשימה של דירה משופצת אינה מעידה בהכרח על מצב תקין של הנכס כולו. הקפידו לבצע בדיקה פיזית מדוקדקת גם למחסן המוצמד לדירה, לחנייה ולגג. עליכם לוודא שכל החלקים המוצמדים אל הדירה תקינים ותואמים את הצרכים והציפיות שלכם.

רישום הטאבו של הדירה ללא חריגות

זהו שלב בו לא תוכלו להרשות לעצמכם לסמוך על התשובות של בעל הנכס. גם לאחר ששאלתם את בעל הנכס האם ישנן חריגות בנייה או בעיות ברישום הטאבו, עליכם לבצע בדיקה עצמית של הדברים מול הנתונים הרשומים ברשות המקומית. אם ישנה בעיה כלשהי ברישום הטאבו של הדירה, זה הזמן לדרוש מבעל הדירה להסדיר את הדבר טרם השלמת העסקה. חשוב לוודא כי השטח של הדירה רשום בטאבו במלואו ללא חריגות. 

החיים בבניין ובשכונה

איכות החיים שלכם בכל דירה תושפע לא מעט מהשכנים בבניין והסביבה. כדאי לאסוף מידע בעצמכם וגם לשאול את דיירי הבניין והשכונה אודות האופי של השכנים, מטרדים, מפגעים, מצב התחזוקה של הבניין, בעיות חוזרות, צפי לעבודות שיפוצים נרחבות. בנוסף, כדאי לברר האם עתידים להתרחש בסביבת הבניין שינויים משמעותיים כמו סלילת כבישים, הקמת בניינים נוספים, הקמת מוסדות חינוך או בית כנסת ועוד. אם ישנם מגרשים ריקים בקרבת הבניין כדאי לברר מראש את ייעודם.

אל תשכחו להתרשם מתשתית הכבישים, דרכי הגישה, עומסי תנועה באזור, מיקום מרכז הקניות הקרוב, מיקום של מרכזים רפואיים, מוסדות חינוך, פארקים, תחבורה ציבורית ושירותי תרבות. חשוב לברר מול בעל הדירה ומול דיירי הבניין האם מתוכנן פרויקט תמ”א או פרויקט של פינוי ובינוי בעתיד הקרוב.

חתימה על זכרון דברים

טעות חמורה תהיה למהר לחתום על זיכרון דברים מתוך מטרה למנוע מאדם אחר להתקדם בתהליך רכישת הדירה. למסמך זיכרון דברים ישנה משמעות משפטית מחייבת. כאשר אתם חותמים על המסמך אתם עלולים לפגוע בזכויות העתידיות שלכם ובאפשרות לניהול משא ומתן. את ההחלטה לחתום על כל מסמך תבצעו יחד עם עורך הדין שלכם. עשו לעצמכם כלל ברזל שלא לחתום על הסכמים או מסמכים מכל סוג ללא בדיקת הדברים באמצעות עורך דין מטעמכם.

תשלומי מסים ברכישת דירה

החוק בישראל קובע חובת תשלום מס ברכישת דירה בהתאם לתקנות. גובה המס אותו תתבקשו לשלם עשוי להיות גבוה מאוד או נמוך. ישנה חשיבות רבה למעורבות של עורך דין מקרקעין מטעמכם שמכיר היטב את תקנות המס ומדווח כנדרש על העסקה לרשויות המס. עורך דין מנוסה יידע לתכנן נכון את העסקה ולהבטיח שכל תשלומי המס הנדרשים ישולמו בהתאם לחוק ללא תשלומים מיותרים.

הסכם רכישת הדירה

על הסכם רכישת הדירה להיכתב על ידי עורך דין מקרקעין מומחה מטעמכם או מטעם בעל הדירה. אם ההסכם נכתב על ידי עורך דין מטעם בעל הדירה עליכם להעבירו לבדיקה של עורך דין מטעמכם. הסכם המכר כולל את כל תנאי העסקה וסיכומים בין הצדדים. בין היתר יכלול ההסכם את הסדרי התשלום, מנגנוני הפרת הסכם, אזהרות לטובתכם או לרעתכם וסעיפים משפטיים נוספים. יחד עם הסכם רכישת הדירה אתם צפויים לחתום גם על מסמכים נלווים נוספים. את כל המסמכים יבדוק עורך הדין המייצג אתכם ויאשר.

סיכום

רכישת דירה למטרה מגורים או השקעה היא תהליך מורכב המערב סכומי כסף גדולים. אין להקל ראש בתהליך או למהר לחתום על הסכמים מבלי לבצע בדיקה יסודית למבנה ולסביבה. מעורבות מוקדמת ככל האפשר של עורך דין מטעמכם תאפשר לכם להיות הרבה יותר רגועים. עורך הדין יבצע בדיקה מדוקדקת של כל ההסכמים, ידאג למיצוי הזכויות שלכם, יסביר במילים פשוטות את כל סעיפי החוזה, יקפיד על תשלומי המס הנדרשים, יבדוק את רישום הנכס ויוודא שכל תהליך העברת הבעלות מתבצע על פי חוק.

Get In touch

Leave us a message

7517 Comstock Ln, Darien, IL, 60561

(630) 663-1232, (865) 767-2927