גיוון תיק השקעות נדל”ן

משקיע חכם יודע שאסור לשים את כל הביצים באותו הסל. פיזור וגיוון של השקעות בתחום הנדל”ן ובכל תחום אחר חיוני לצמצום הסיכונים בתיק. הכול מסכימים כי הקטנת הסיכון משמעה בחלק מהמקרים גם הקטנה של התשואה הכוללת, אך הגיוון חיוני על מנת להפוך את תיק ההשקעות יעיל, מקצועי ונכון יותר.

איך מרכיבים תיק השקעות מגוון בתחום הנדל"ן?

הרכבת התיק מכמה נכסים / השקעות  עם פרופיל סיכון שונה היא המפתח. משמעות הדבר היא שעליכם להרכיב את תיק ההשקעות מנכסים של נדל”ן למגורים, נכסים של נדל”ן עסקי, נכסים באזורים שונים בארץ וגם נכסים בחו”ל. הגיוון מאפשר התמודדות עם תנודות שעלולות להתרחש בנכס בודד. כל אחד מהנכסים בתיק מביא עמו פרופיל סיכון שונה, מאפיינים משלו, תשואות והוצאות.

נכסים מסוכנים או נכסים סולידיים

כל משקיע מתחיל יודע שבכדי להרוויח יש להעז להסתכן. כאשר מרכיבים תיק השקעות מגוון בתחום הנדל”ן יש לקבוע מראש אלו אחוזים מהתיק יוקצו לנכסים בעלי רמת סיכון גבוהה ואלו אחוזים יוקצו לנכסים סולידיים בעלי פוטנציאל רווח נמוך יותר. את ההחלטה מקבל כל משקיע בהתאם להעדפה אישית, שיקולים כלכליים, נכסים קיימים ומצב השוק.

גיוון השקעות נדל"ן בישראל

כאשר מרכיבים תיק השקעות מגוון יש לקבל החלטה לגבי כל רכיב בתיק בנפרד. כדאי להחליט בצורה שקולה מהו הסכום שיוקדש לכל השקעה בהתאם לרמת הסיכון ולתשואות הצפויות. היכרות עם שוק הנדל”ן בישראל חיונית על מנת שתצליחו להחליט אלו נכסים כדאי להחזיק, מתי כדאי למכור ואיך כדאי לפזר את ההשקעות מבחינה גיאוגרפית.

גיוון השקעות נדל"ן בחו"ל

אחת הדרכים הנוחות לפיזור וגיוון השקעות נדל”ן בחו”ל היא הרכבת התיק מכמה נכסים כאשר כל נכס ממוקם באזור גיאוגרפי אחר. כך למשל, ניתן יהיה לכלול בתיק ההשקעות דירות להשכרה בברלין, נדל”ן מסחרי במרכז אירופה, נכסי נדל”ן תיירותי בקפריסין, נכסי מגורים בארצות הברית ומגרשים בדרום אמריקה או במזרח הרחוק.

משקיעים עם תיק השקעות נדל”ן מגוון מחזיקים בדירות להשכרה בכמה אזורים בארץ, מגרשים לבנייה, משרדים, חנויות, חניות להשכרה ואדמות חקלאיות. הם פועלים לרכישת דירות נוספות בקומפלקסים חדשים ומחפשים נכסים במחירים נמוכים אותם יוכלו למכור בעתיד עם תשואה גבוהה. 

מדוע חשוב לגוון את תיק ההשקעות?

על אף היציבות הרבה שמאפיינת את שוק הנדל”ן בישראל, לא כדאי יהיה לתלות בו את כל הונכם. הפיזור והגיוון הגיאוגרפי מקטינים את התנודתיות ומצמצמים תקלות ואירועים בלתי צפויים שעלולים לגרום לאבדן ההון ופגיעה בתשואות בתיק. הפיזור של הנכסים ימנע נפילות למלכודות מסוכנות וסיכון ההון כולו עם השקעה אחת פזיזה.

פיזור גלובלי של השקעות נדל”ן נותן מענה למשקיעים ישראלים שחוששים מהמצב הביטחוני בישראל או מתנודות פתאומיות של הכלכלה המקומית. כאשר אתם מחזיקים בתיק השקעות נדל”ן מגוון עם נכסים בכל רחבי העולם, התלות שלכם בהתנהלות של הממשלה קטנה. גם במידה ושוק הנדל”ן בישראל יפתיע עם ירידת ערך, לכם יש גם נכסים בעולם כך שלא תגיעו למצב בו אתם נאלצים לפדות נכסים במחירי הפסד.

בעידן הגלובליזציה בו מדינות רבות מעודדות כניסת משקיעים זרים, אין כל סיבה שלא תנצלו הזדמנויות לתשואות גבוהות בשווקים הבינלאומיים. משקיעים ישראלים רבים נהנים מתשואות גבוהות ויציבות בשוק הנדל”ן בקפריסין ובברלין. נכסים בארצות הברית ובקנדה נמכרים מזה מספר שנים במחירים זולים מאוד בהשוואה למחירי הנדל”ן בישראל. רגע לפני שאתם ממהרים לרכוש עוד דירה קטנה להשקעה בפריפריה בישראל, כדאי לבחון אפשרות לרכוש באותו הסכום כמה נכסים בחו”ל.

איך מנהלים את ההשקעות?

באותן מדינות בהן ישנה פעילות ענפה של משקיעים זרים פועלות היום גם חברות ניהול. אלו הן חברות שמתמחות בניהול נכסי נדל”ן תוך דאגה לאינטרסים שלכם כמשקיעים זרים. נציגי החברה מתחזקים את הנכס, דואגים למצוא שוכרים ומטפלים בכל בעיה. אתם אומנם משלמים להם עמלה, אך ברוב המקרים מדובר בסכום הוגן המצדיק את ההשקעה.  

האם כדאי גם היום להשקיע בנדל"ן?

מחירי הנדל”ן בישראל נמצאים מזה מספר שנים במגמת עלייה. כאשר משווים בין תשואות של השקעות נדל”ן לבין תשואות של השקעות בשוק ההון, מגלים רווחים גבוהים יותר בצורה משמעותית בענף הנדל”ן. אך חשוב לזכור כי התשואה בהשקעות נדל”ן היא שכר הדירה המתקבל. בכל נכס יהיו הוצאות תחזוקה וסיכון לכך שלא תצליחו למצוא שוכרים אמינים ואיכותיים. אם הנכס שלכם עומד ריק ללא שוכרים לא תהיה תשואה.  כמו כן, מכירת נכסי נדל”ן לטובת הון נזיל מהיר אינה תמיד אפשרית. אם בשוק ההון תוכלו לפדות השקעות בכמה רגעים, בשוק הנדל”ן כל מכירה של נכס תהיה ממושכת.

איזה סכום צריך בשביל להשקיע בנדל"ן?

בשנים האחרונות הפך שוק הנדל”ן נגיש בעבור משקיעים קטנים המביאים עמם סכומים התחלתיים של כמה מאות אלפי שקלים. המשקיעים הללו מתאגדים יחד באמצעות חברות נדל”ן לרכישת נכס משותף, נכסים קטנים ונכסי נדל”ן בחו”ל. בעזרת חברות הנדל”ן הללו ניתן לבצע השקעות נדל”ן גם ללא הון התחלתי גבוה.